Michael J. WELSH : 3. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 25-07-1989 / 30-04-1992 : Den Europæiske Demokratiske Gruppe - Medlem
  • 01-05-1992 / 18-07-1994 : Det Europæiske Folkepartis Gruppe (Den Kristelig-Demokratiske Gruppe) - Medlem

Nationale partier 

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Conservative and Unionist Party (Det Forenede Kongerige)

Næstformand 

  • 15-09-1989 / 14-01-1992 : Budgetudvalget

Medlemmer 

  • 26-07-1989 / 14-09-1989 : Det Politiske Udvalg
  • 15-09-1989 / 14-01-1992 : Udvalget on Regionalpolitik og Fysisk Planlægning
  • 15-01-1992 / 31-01-1994 : Delegation til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EF-Østrig
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Udvalget om Landbrug, Fiskeri og Udvikling af Landdistrikter
  • 12-03-1993 / 18-07-1994 : Udvalget om Regionalpolitik, Fysisk Planlægning og Forbindelserne med Regionale og Lokale Myndigheder
  • 26-05-1993 / 31-01-1994 : Delegation til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EF-Europæiske Økonomiske Samarbejdsområde
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegation til Det Blandede Parlamentariske Udvalg Europæiske Økonomiske Samarbejdsområde
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegation til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Østrig

Stedfortræder 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Udvalget om Økonomi, Valutaspørgsmål og Industripolitik
  • 15-01-1992 / 17-02-1992 : Delegationen for Forbindelserne med De Forenede Stater
  • 15-01-1992 / 12-03-1993 : Udvalget om Regionalpolitik, Fysisk Planlægning og Forbindelserne med Regionale og Lokale Myndigheder
  • 18-02-1992 / 10-02-1993 : Delegationen for Forbindelserne med Albanien, Bulgarien og Rumænien
  • 04-05-1992 / 18-07-1994 : Underudvalget om Fiskeri
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Albanien, Bulgarien og Rumænien
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Albanien, Bulgarien og Rumænien