Norman WEST : 4. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 19-07-1994 / 31-03-1998 : De Europæiske Socialdemokraters Gruppe - Medlem

Nationale partier 

  • 19-07-1994 / 31-03-1998 : Labour Party (Det Forenede Kongerige)

Næstformand 

  • 30-01-1997 / 16-02-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Kasakhstan, Kirgisistan, Usbekistan, Tadsjikistan, Turkmenistan og Mongoliet

Medlemmer 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Udvalget om Forskning, Teknologisk Udvikling og Energi
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Delegationen for Forbindelserne med Medlemslandene af ASEAN, landene i Sydøstasien og Republikken Korea
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Medlemslandene af ASEAN, landene i Sydøstasien og Republikken Korea
  • 16-01-1997 / 29-01-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Kasakhstan, Kirgisistan, Usbekistan, Tadsjikistan, Turkmenistan og Mongoliet
  • 16-01-1997 / 31-03-1998 : Udvalget om Forskning, Teknologisk Udvikling og Energi

Stedfortræder 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Udvalget om Miljø- og Sundhedsanliggender og Forbrugerbeskyttelse
  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Maghreb-landene og Den Arabiske Maghreb-Union
  • 16-01-1997 / 31-03-1998 : Udvalget om Udenrigs-, Sikkerheds- og Forsvarsanliggender
  • 13-02-1997 / 31-03-1998 : Underudvalget om Sikkerhed og Nedrustning
  • 14-10-1997 / 31-03-1998 : Delegationen for Forbindelserne med Maghreb-landene og Den Arabiske Maghreb-Union