Rui AMARAL : 3. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 25-07-1989 / 26-01-1992 : Den Liberale og Demokratiske Gruppe - Næstformand
  • 27-01-1992 / 18-07-1994 : Den Liberale og Demokratiske Gruppe - Medlem

Nationale partier 

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Partido Social Democrata (Portugal)

Formand 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Udvalget om Transport og Turisme

Næstformand 

  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Udvalget om Transport og Turisme

Medlemmer 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Delegationen for Forbindelserne med Cypern
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Delegationen for Forbindelserne med Medlemslandene af ASEAN og ASEAN's Interparlamentariske Delegation (AIPO) samt Republikken Korea
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Medlemslandene af ASEAN og ASEAN's Interparlamentariske Organisation (AIPO) samt Republikken Korea
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Medlemslandene af ASEAN og ASEAN's Interparlamentariske Organisation (AIPO) samt Republikken Korea

Stedfortræder 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Udvalget om Sociale Anliggender, Beskæftigelse og Arbejdsmiljø
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Udvalget om Økonomi, Valutaspørgsmål og Industripolitik
  • 10-05-1990 / 18-02-1991 : Det Politiske Udvalg
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Delegationen for Forbindelserne med Australien og New Zealand
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Udvalget om Økonomi, Valutaspørgsmål og Industripolitik
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Australien og New Zealand
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Australien og New Zealand