Kenneth D. COLLINS : 4. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : De Europæiske Socialdemokraters Gruppe - Medlem

Nationale partier 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Labour Party (Det Forenede Kongerige)

Formand 

  • 22-07-1994 / 15-01-1997 : Udvalget om Miljø- og Sundhedsanliggender og Forbrugerbeskyttelse
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget om Miljø- og Sundhedsanliggender og Forbrugerbeskyttelse

Medlemmer 

  • 21-07-1994 / 22-07-1994 : Udvalget om Miljø- og Sundhedsanliggender og Forbrugerbeskyttelse
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Delegationen for Forbindelserne med Japan
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Japan
  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Litauen
  • 14-10-1997 / 19-07-1999 : Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Litauen

Stedfortræder 

  • 21-07-1994 / 10-08-1994 : Udvalget om Sociale Anliggender og Beskæftigelse
  • 10-08-1994 / 17-10-1994 : Udvalget om Forskning, Teknologisk Udvikling og Energi
  • 17-10-1994 / 15-01-1997 : Udvalget om Borgerlige Frihedsrettigheder og Indre Anliggender