James ELLES : 3. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 25-07-1989 / 30-04-1992 : Den Europæiske Demokratiske Gruppe - Medlem
  • 01-05-1992 / 18-07-1994 : Det Europæiske Folkepartis Gruppe (Den Kristelig-Demokratiske Gruppe) - Medlem

Nationale partier 

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Conservative and Unionist Party (Det Forenede Kongerige)

Medlemmer 

  • 26-07-1989 / 15-09-1989 : Udvalget om Eksterne Økonomiske Forbindelser
  • 15-09-1989 / 14-01-1992 : Budgetudvalget
  • 11-06-1990 / 14-01-1992 : Delegationen for Forbindelserne med Machrek-landene
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Delegationen for Forbindelserne med Australien og New Zealand
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Budgetudvalget
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Australien og New Zealand
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Australien og New Zealand

Stedfortræder 

  • 26-07-1989 / 14-09-1989 : Budgetudvalget
  • 15-09-1989 / 14-01-1992 : Budgetkontroludvalget
  • 28-09-1989 / 14-01-1992 : Udvalget om Eksterne Økonomiske Forbindelser
  • 15-01-1992 / 18-02-1992 : Udvalget om Miljø- og Sundhedsanliggender og Forbrugerbeskyttelse
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Delegationen for Forbindelserne med Japan
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Budgetkontroludvalget
  • 18-02-1992 / 18-07-1994 : Udvalget om Udenrigs- og Sikkerhedsanliggender
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Japan
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Japan