Michael N. ELLIOTT : 4. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : De Europæiske Socialdemokraters Gruppe - Medlem

Nationale partier 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Labour Party (Det Forenede Kongerige)

Medlemmer 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Udvalget om Kultur, Ungdom, Uddannelse og Medier
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Malta
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Malta
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget om Borgerlige Frihedsrettigheder og Indre Anliggender
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Malta
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Polen

Stedfortræder 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Udvalget om Borgerlige Frihedsrettigheder og Indre Anliggender
  • 16-01-1997 / 15-01-1998 : Udvalget om Kultur, Ungdom, Uddannelse og Medier
  • 15-01-1998 / 19-07-1999 : Udvalget om Økonomi, Valutaspørgsmål og Industripolitik