Eisso P. WOLTJER : 3. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 25-07-1989 / 20-04-1993 : Den Socialistiske Gruppe - Næstformand
  • 21-04-1993 / 18-07-1994 : De Europæiske Socialdemokraters Gruppe - Næstformand

Nationale partier 

  • 25-07-1989 / 18-07-1994 : Partij van de Arbeid (Nederlandene)

Medlemmer 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Udvalget om Landbrug, Fiskeri, og Udvikling af Landdistrikter
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Delegationen for Forbindelserne med De Forenede Stater
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Delegationen for Forbindelserne med Republikkerne i Samfundet af Uafhængige Stater (SNG)
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Udvalget om Udenrigs- og Sikkerhedsanliggender
  • 28-01-1992 / 18-07-1994 : Underudvalget om Sikkerhed og Nedrustning
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Republikkerne i Samfundet af Uafhængige Stater (SNG)
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Republikkerne i Samfundet af Uafhængige Stater (SNG)

Stedfortræder 

  • 26-07-1989 / 22-11-1989 : Udvalget om institutionelle Spørsmål
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Udvalget om Miljø- og Sundhedsanliggender og Forbrugerbeskyttelse
  • 23-11-1989 / 14-01-1992 : Udvalget om Økonomi, Valutaspørgsmål og Industripolitik
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Delegationen for Forbindelserne med Machrek-landene
  • 15-01-1992 / 18-07-1994 : Udvalget om Landbrug, Fiskeri og Udvikling af Landdistrikter
  • 28-01-1992 / 18-07-1994 : Underudvalget om Fiskeri
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Machrek-landene
  • 26-05-1993 / 31-01-1994 : Delegation til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EF-Europæiske Økonomiske Samarbejdsområde
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegation til Det Blandede Parlamentariske Udvalg Europæiske Økonomiske Samarbejdsområde
  • 01-02-1994 / 18-07-1994 : Delegationen for Forbindelserne med Machrek-landene