Frode KRISTOFFERSEN
  • Frode
    KRISTOFFERSEN
  • Danmark
  • Fødselsdato: 9. august 1931, Sønderborg

Politiske grupper

  • 06.11.1988 / 24.07.1989 : Den Europæiske Demokratiske Gruppe - Medlem
  • 19.07.1994 / 19.07.1999 : Det Europæiske Folkepartis Gruppe (Den Kristelig-Demokratiske Gruppe) - Medlem

Nationale partier

  • 06.11.1988 / 24.07.1989 : Det konservative folkeparti (Danmark)
  • 19.07.1994 / 19.07.1999 : Det Konservative Folkeparti (Danmark)

Formand

  • 13.03.1989 / 24.07.1989 : Delegationen for Forbindelserne med Norge

Medlem

  • 13.03.1989 / 24.07.1989 : Det Politiske Udvalg
  • 21.07.1994 / 15.01.1997 : Udvalget om Udenrigs-, Sikkerheds- og Forsvarsanliggender
  • 17.11.1994 / 11.07.1995 : Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Polen
  • 12.07.1995 / 15.01.1997 : Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Polen
  • 11.10.1995 / 15.01.1997 : Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Bulgarien
  • 16.01.1997 / 19.07.1999 : Udvalget om Udenrigs-, Sikkerheds- og Forsvarsanliggender
  • 29.01.1997 / 13.10.1997 : Delegationen for Forbindelserne med Letland
  • 14.10.1997 / 19.07.1999 : Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Letland

Stedfortræder

  • 13.03.1989 / 24.07.1989 : Energi-, Forskinings- og Teknologiudvalget
  • 21.07.1994 / 15.01.1997 : Udvalget om Kultur, Ungdom, Uddannelse og Medier
  • 16.01.1997 / 13.10.1997 : Delegationen for Forbindelserne med Australien og New Zealand
  • 16.01.1997 / 19.07.1999 : Udvalget om Kultur, Ungdom, Uddannelse og Medier
  • 14.10.1997 / 23.02.1999 : Delegationen for Forbindelserne med Australien og New Zealand
  • 24.02.1999 / 19.07.1999 : Delegationen for Forbindelserne med Australien og New Zealand