Maria Lisa CINCIARI RODANO : 2. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Gruppen af Kommunister og Beslægtede - Medlem

Nationale partier 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Partito comunista italiano (Italien)

Næstformand 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Udvalget om Kvinders Rettigheder
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Udvalget om Kvinders Rettigheder

Medlemmer 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Udvalget om Udvikling og Samarbejde
  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Udvalget for Forretningsordenen of for andragender
  • 12-02-1985 / 09-03-1986 : Delegationen for Forbindelserne med Medlemslandene af ASEAN og ASEAN's Interparlamentariske Organisation (AIPO)
  • 10-03-1986 / 20-01-1987 : Delegationen for Forbindelserne med Medlemslandene af ASEAN og Republikken Korea (AIPO)
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Udvalget for Forretningsordenen, Vlags Prøvelse og Medlemmernes Immunitet
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Udvalget om Udvikling og Samarbejde

Stedfortræder 

  • 26-07-1984 / 07-07-1986 : Udvalget om Ungdom, Kultur, Uddannelse, Information og Sport
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Udvalget om Retlige Anliggender og Borgernes Rettigheder