Richard J. COTTRELL : 2. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Den Europæiske Demokratiske Gruppe - Medlem

Nationale partier 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Conservative and Unionist Party (Det Forenede Kongerige)

Medlemmer 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Udvalget for Forretningsordenen of for andragender
  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Udvalget om Miljø- og Sundhedsanliggender og Forbrugerbeskyttelse
  • 12-02-1985 / 09-03-1986 : Delegationen for Forbindelserne med Canada
  • 10-03-1986 / 20-01-1987 : Delegationen for Forbindelserne med Canada
  • 21-01-1987 / 22-01-1987 : Udvalget for Forretningsordenen, Vlags Prøvelse og Medlemmernes Immunitet
  • 21-01-1987 / 13-06-1988 : Udvalget for Andragender
  • 21-01-1987 / 13-03-1989 : Delegationen for Forbindelserne med Den Kinesiske Folkerepublik
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Udvalget om Miljø- og Sundhedsanliggender og Forbrugerbeskyttelse
  • 14-03-1989 / 24-03-1989 : Delegationen for Forbindelserne med Den Kinesiske Folkerepublik

Stedfortræder 

  • 26-07-1984 / 19-12-1984 : Udvalget om Landbrug, Fiskeri og Udvikling af ernæring
  • 26-07-1984 / 17-02-1986 : Budgetudvalget
  • 18-02-1986 / 20-01-1987 : Energi-, Forskinings- og Teknologiudvalget
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Udvalget om Økonomi, Valutaspørgsmål og Industipolitik
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Udvalget for Forretningsordenen, Vlags Prøvelse og Medlemmernes Immunitet
  • 14-06-1988 / 24-07-1989 : Udvalget for Andragender