Robert CHAMBEIRON : 2. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Gruppen af Kommunister og Beslægtede - Beslægtet

Nationale partier 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Parti communiste français (Frankrig)

Medlemmer 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Budgetudvalget
  • 12-02-1985 / 09-03-1986 : Delegationen for Forbindelserne med Den Kinesiske Folkerepublik
  • 10-03-1986 / 20-01-1987 : Delegationen for Forbindelserne med Den Kinesiske Folkerepublik
  • 21-01-1987 / 13-03-1989 : Delegationen for Forbindelserne med Den Kinesiske Folkerepublik
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Budgetudvalget
  • 14-03-1989 / 24-07-1989 : Delegationen for Forbindelserne med Den Kinesiske Folkerepublik

Stedfortræder 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Budgetkontroludvalget
  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Udvalget om Retlige Anliggender og Borgernes Rettigheder
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Udvalget for Forretningsordenen, Vlags Prøvelse og Medlemmernes Immunitet
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Udvalget om Retlige Anliggender og Borgernes Rettigheder