Angelo CAROSSINO : 2. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Gruppen af Kommunister og Beslægtede - Medlem

Nationale partier 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Partito comunista italiano (Italien)

Næstformand 

  • 26-10-1987 / 13-03-1989 : Delegationen for Forbindelserne med Den Kinesiske Folkerepublik

Kvæstor 

  • 26-07-1984 / 19-01-1987 : Europa Parlamentet
  • 26-07-1984 / 19-01-1987 : Europa-Parlamentets Præsidium
  • 22-01-1987 / 24-07-1989 : Europa Parlamentet
  • 22-01-1987 / 24-07-1989 : Europa-Parlamentets Præsidium

Medlemmer 

  • 26-07-1984 / 19-01-1987 : Kvæstorer
  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Transportudvalget
  • 12-02-1985 / 09-03-1986 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Sydamerika
  • 10-03-1986 / 20-01-1987 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Sydamerika
  • 21-01-1987 / 26-10-1987 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Sydamerika
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Udvalget om Transport og Turisme
  • 22-01-1987 / 24-07-1989 : Kvæstorer
  • 14-03-1989 / 24-07-1989 : Delegationen for Forbindelserne med Den Kinesiske Folkerepublik

Stedfortræder 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Udvalget om Økonomi, Valutaspørgsmål og Industripolitik
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Udvalget om Økonomi, Valutaspørgsmål og Industipolitik