Manuel CANTARERO DEL CASTILLO : 2. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 01-01-1986 / 05-07-1987 : Den Europæiske Demokratiske Gruppe - Medlem

Nationale partier 

  • 01-01-1986 / 05-07-1987 : Coalición Popular (Spanien)

Næstformand 

  • 21-01-1987 / 05-07-1987 : Delegationen for Forbindelserne med Jugoslavien

Medlemmer 

  • 16-01-1986 / 20-01-1987 : Udvalget om Ungdom, Kultur, Uddannelse, Information og Sport
  • 10-03-1986 / 20-01-1987 : Delegationen for Forbindelserne med landerne i Østeurope
  • 21-01-1987 / 20-02-1987 : Udvalget om institutionelle Spørsmål
  • 20-02-1987 / 05-07-1987 : Udvalget om Miljø- og Sundhedsanliggender og Forbrugerbeskyttelse