Alain CARIGNON : 2. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 24-07-1984 / 19-03-1986 : Gruppen Europæisk Demokratisk Alliance - Medlem

Nationale partier 

  • 24-07-1984 / 19-03-1986 : Rassemblement pour la République (Frankrig)

Næstformand 

  • 12-02-1985 / 09-03-1986 : Delegationen for Forbindelserne med Østrig

Medlemmer 

  • 26-07-1984 / 11-02-1985 : Energi-, Forskinings- og Teknologiudvalget

Stedfortræder 

  • 26-07-1984 / 19-03-1986 : Budgetudvalget