Antonino BUTTAFUOCO : 2. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : De Europæiske Højrepqrtiers Gruppe - Stedfortrædende kasserer

Nationale partier 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Movimento sociale italiano - Destra nazionale (Italien)

Næstformand 

  • 23-05-1985 / 20-01-1987 : Transportudvalget
  • 21-01-1987 / 13-03-1989 : Delegationen for Forbindelserne med Japan
  • 14-03-1989 / 24-07-1989 : Delegationen for Forbindelserne med Australien og New Zealand

Medlemmer 

  • 26-07-1984 / 22-05-1985 : Transportudvalget
  • 12-02-1985 / 09-03-1986 : Delegationen for Forbindelserne med Australien og New Zealand
  • 10-03-1986 / 20-01-1987 : Delegationen for Forbindelserne med Australien og New Zealand
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Udvalget om Transport og Turisme

Stedfortræder 

  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Udvalget om Landburg, Fiskeri, og Udvikling af Landdistrikter