Dimitrios ADAMOU : 2. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 24-07-1984 / 18-09-1987 : Gruppen af Kommunister og Beslægtede - Medlem

Nationale partier 

  • 24-07-1984 / 18-09-1987 : Kommounistiko Komma Elladas (Grækenland)

Næstformand 

  • 11-02-1985 / 09-03-1986 : Delegationen for Forbindelserne med Cypern
  • 10-03-1986 / 20-01-1987 : Delegationen for Forbindelserne med Cypern

Medlemmer 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Udvalget om Landbrug, Fiskeri og Udvikling af ernæring
  • 21-01-1987 / 18-09-1987 : Udvalget om Landburg, Fiskeri, og Udvikling af Landdistrikter
  • 21-01-1987 / 18-09-1987 : Delegationen for Forbindelserne med Cypern

Stedfortræder 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Transportudvalget
  • 21-01-1987 / 18-09-1987 : Udvalget om Transport og Turisme