Jean-Paul BACHY : 2. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 24-07-1984 / 23-06-1988 : Den Socialistiske Gruppe - Medlem

Nationale partier 

  • 24-07-1984 / 23-06-1988 : Parti socialiste (Frankrig)

Formand 

  • 26-10-1987 / 23-06-1988 : Delegationen for Forbindelserne med Israel

Medlemmer 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Udvalget om Sociale Anliggender og Beskæftigelse
  • 11-02-1985 / 09-03-1986 : Delegationen for Forbindelserne med Canada
  • 10-03-1986 / 20-01-1987 : Delegationen for Forbindelserne med Canada
  • 21-01-1987 / 26-10-1987 : Delegationen for Forbindelserne med Golfstaterne
  • 21-01-1987 / 23-06-1988 : Udvalget om Sociale Anliggender og Beskæftigelse

Stedfortræder 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Udvalget om Økonomi, Valutaspørgsmål og Industripolitik
  • 21-01-1987 / 23-06-1988 : Udvalget on Ungdom, Kultur, Uddqnnelse, Information og Sport