Carla BARBARELLA : 2. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Gruppen af Kommunister og Beslægtede - Medlem

Nationale partier 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Partito comunista italiano (Italien)

Næstformand 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Budgetudvalget
  • 12-02-1985 / 09-03-1986 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Sydamerika
  • 10-03-1986 / 20-01-1987 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Sydamerika

Medlemmer 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Budgetkontroludvalget
  • 21-01-1987 / 13-03-1989 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Sydamerika
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Budgetudvalget
  • 14-03-1987 / 24-07-1989 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Mellemamerika og Contadora-gruppen

Stedfortræder 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Udvalget om Udvikling og Samarbejde
  • 27-07-1984 / 20-01-1987 : Udvalget til Valgs Prøvelse
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Budgetkontroludvalget
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Udvalget om Udvikling og Samarbejde