Jørgen BØGH : 2. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 24-07-1984 / 31-08-1987 : Regnbuegruppen: Sammenslutning af: Den Grønne-Alternative Europæiske sammenslutning, Agalev-Ecolo, Folkebevægelsen mod EF og Den Europæiske Frie Alliance - Medlem

Nationale partier 

  • 24-07-1984 / 31-08-1987 : Folkebevægelsen mod EF (Danmark)

Næstformand 

  • 12-02-1985 / 09-03-1986 : Delegationen for Forbindelserne med de nordiske lande og Nordisk Råd
  • 10-03-1986 / 20-01-1987 : Delegationen for Forbindelserne med de nordiske lande og Nordisk Råd
  • 21-01-1987 / 31-08-1987 : Delegationen for Forbindelserne med Norge

Medlemmer 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Udvalget om Ungdom, Kultur, Uddannelse, Information og Sport
  • 21-01-1987 / 31-08-1987 : Udvalget on Ungdom, Kultur, Uddqnnelse, Information og Sport

Stedfortræder 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Udvalget om Sociale Anliggender og Beskæftigelse
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Udvalget om Sociale Anliggender og Beskæftigelse