Luc Ch.H. BEYER DE RYKE : 2. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 24-07-1984 / 12-12-1985 : Den liberale og demokratiske Gruppe - Medlem
  • 13-12-1985 / 24-07-1989 : Den Liberale og Demokratiske Gruppe - Medlem

Nationale partier 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Parti réformateur libéral (Belgien)

Formand 

  • 12-02-1985 / 09-03-1986 : Delegationen for Forbindelserne med Machrek-landene
  • 10-03-1986 / 20-01-1987 : Delegationen for Forbindelserne med Machrek-landene
  • 26-10-1987 / 13-03-1989 : Delegationen for Forbindelserne med Tyrkiet
  • 14-03-1989 / 24-07-1989 : Delegation til Det Blandede Parlamentariske Udvald EØG-Tyrkiet

Medlemmer 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Udvalget om Udvikling og Samarbejde
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Udvalget om Udvikling og Samarbejde

Stedfortræder 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Udvalget om Ungdom, Kultur, Uddannelse, Information og Sport
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Det Politiske Udvalg