Jorge CAMPINOS : 2. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 01-01-1986 / 05-10-1986 : Den Socialistiske Gruppe - Næstformand
  • 06-10-1986 / 13-09-1987 : Den Socialistiske Gruppe - Medlem
  • 14-09-1987 / 20-02-1988 : Den Socialistiske Gruppe - Næstformand

Nationale partier 

  • 01-01-1986 / 13-09-1987 : Partido Socialista (Portugal)
  • 14-09-1987 / 20-02-1988 : Partido Socialista (Portugal)

Formand 

  • 14-10-1987 / 20-02-1988 : Udvalget om Sociale Anliggender og Beskæftigelse

Medlemmer 

  • 16-01-1986 / 20-01-1987 : Udvalget om Udvikling og Samarbejde
  • 16-01-1986 / 20-01-1987 : Udvalget om Institutionelle Spørgsmål
  • 21-01-1987 / 13-10-1987 : Udvalget om Udvikling og Samarbejde
  • 21-01-1987 / 13-10-1987 : Udvalget for Andragender

Stedfortræder 

  • 14-01-1986 / 20-01-1987 : Det Politiske Udvalget
  • 21-01-1987 / 20-02-1988 : Det Politiske Udvalg