Jochen van AERSSEN : 2. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Det Europæiske Folkepartis Gruppe (Den Kristelig-Demokratiske Gruppe) - Medlem

Nationale partier 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Christlich Demokratische Union Deutschlands (Tyskland)

Næstformand 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Udvalget om Eksterne Økonomiske Forbindelser

Medlemmer 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Udvalget om Institutionelle Spørgsmål
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Udvalget om Eksterne Økonomiske Forbindelser

Stedfortræder 

  • 26-07-1984 / 07-11-1985 : Udvalget om Udvikling og Samarbejde
  • 08-11-1985 / 01-05-1986 : Udvalget om Ungdom, Kultur, Uddannelse, Information og Sport
  • 02-05-1986 / 20-01-1987 : Udvalget om Udvikling og Samarbejde
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Udvalget om Udvikling og Samarbejde