Michele COLUMBU : 2. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Regnbuegruppen: Sammenslutning af: Den Grønne-Alternative Europæiske sammenslutning, Agalev-Ecolo, Folkebevægelsen mod EF og Den Europæiske Frie Alliance - Medlem

Nationale partier 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Unione Valdostana - Partito sardo d'azione (Italien)

Medlemmer 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Udvalget om Institutionelle Spørgsmål
  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Udvalget om Regionalpolitik og Fysisk Planlægning
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Udvalget om Miljø- og Sundhedsanliggender og Forbrugerbeskyttelse

Stedfortræder 

  • 13-12-1984 / 28-02-1986 : Energi-, Forskinings- og Teknologiudvalget
  • 01-03-1986 / 20-01-1987 : Udvalget om Ungdom, Kultur, Uddannelse, Information og Sport
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Udvalget on Regionalpolitik og Fysisk Planlægning