Victor ABENS : 2. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 24-07-1984 / 05-04-1987 : Den Socialistiske Gruppe - Næstformand
  • 06-04-1987 / 24-07-1989 : Den Socialistiske Gruppe - Medlem

Nationale partier 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Parti ouvrier socialiste luxembourgeois (Luxembourg)

Næstformand 

  • 11-02-1985 / 31-12-1985 : Delegationen til det blandede udvalg Europa-Parlamentet/Spaniens Cortes Generales

Medlemmer 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Budgetudvalget
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Udvalget on Ungdom, Kultur, Uddqnnelse, Information og Sport

Stedfortræder 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Udvalget om Landbrug, Fiskeri og Udvikling af ernæring
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Budgetudvalget