Roger CHINAUD : 2. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 24-07-1984 / 12-12-1985 : Den liberale og demokratiske Gruppe - Medlem
  • 13-12-1985 / 03-04-1989 : Den Liberale og Demokratiske Gruppe - Medlem

Nationale partier 

  • 24-07-1984 / 03-04-1989 : Parti républicain (Frankrig)

Medlemmer 

  • 26-07-1984 / 10-03-1985 : Udvalget om Eksterne Økonomiske Forbindelser
  • 11-10-1985 / 20-01-1987 : Udvalget om Udvikling og Samarbejde
  • 21-01-1987 / 03-04-1989 : Udvalget om Udvikling og Samarbejde

Stedfortræder 

  • 26-07-1984 / 10-10-1985 : Udvalget om Udvikling og Samarbejde
  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Det Politiske Udvalget