Denis BAUDOUIN : 2. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Gruppen Europæisk Demokratisk Alliance - Medlem

Nationale partier 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Rassemblement pour la République (Frankrig)

Formand 

  • 12-02-1985 / 09-03-1986 : Delegationen for Forbindelserne med Maghreb-landene
  • 21-01-1987 / 13-03-1989 : Delegationen for Forbindelserne med Maghreb-landene (Algeriet, Marokko, Tunesien)
  • 14-03-1989 / 24-07-1989 : Delegationen for Forbindelserne med Maghreb-landene (Algeriet, Marokko, Tunesien)

Medlemmer 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Udvalget om Ungdom, Kultur, Uddannelse, Information og Sport
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Udvalget for Forretningsordenen, Vlags Prøvelse og Medlemmernes Immunitet

Stedfortræder 

  • 26-07-1984 / 14-01-1985 : Udvalget om Sociale Anliggender og Beskæftigelse
  • 15-01-1985 / 20-01-1987 : Det Politiske Udvalget
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Udvalget on Ungdom, Kultur, Uddqnnelse, Information og Sport