Sylvester BARRETT : 2. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Gruppen Europæisk Demokratisk Alliance - Medlem

Nationale partier 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Fianna Fáil Party (Irland)

Næstformand 

  • 12-02-1985 / 09-03-1986 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Mellemamerika og Contadora-gruppen
  • 10-03-1986 / 20-01-1987 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Mellemamerika og Contadora-gruppen
  • 14-03-1989 / 24-07-1989 : Delegationen for Forbindelserne med Canada

Medlemmer 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Udvalget om Regionalpolitik og Fysisk Planlægning
  • 21-01-1987 / 13-03-1989 : Delegationen for Forbindelserne med Australien og New Zealand
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Udvalget on Regionalpolitik og Fysisk Planlægning

Stedfortræder 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Udvalget om Landbrug, Fiskeri og Udvikling af ernæring
  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Budgetkontroludvalget
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Udvalget om Sociale Anliggender og Beskæftigelse