Raymond CHESA : 4. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 19-07-1994 / 04-07-1995 : Gruppen Europæisk Demokratisk Alliance - Medlem
  • 05-07-1995 / 28-12-1998 : Gruppen Union for Europa - Medlem
  • 29-12-1998 / 19-07-1999 : Gruppen af Uafhængige for Nationernes Europa - Medlem

Nationale partier 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Rassemblement pour la République (Frankrig)

Medlemmer 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Udvalget om Eksterne Økonomiske Forbindelser
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Underudvalget om Menneskerettigheder
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Sydamerika
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Sydamerika
  • 11-10-1995 / 15-01-1997 : Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Den Tjekkiske Republik
  • 16-01-1997 / 23-10-1997 : Udvalget om Eksterne Økonomiske Forbindelser
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Tjekkiet
  • 29-01-1997 / 19-07-1999 : Underudvalget om Sikkerhed og Nedrustning
  • 23-10-1997 / 19-07-1999 : Udvalget om Landbrug og Udvikling af Landdistrikter

Stedfortræder 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Udvalget om Landbrug og Udvikling af Landdistrikter
  • 16-01-1997 / 29-12-1998 : Udvalget om Udenrigs-, Sikkerheds- og Forsvarsanliggender