Friedrich WOLF : 4. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Gruppen De Grønne i Europa-Parlamentet - Kasserer

Nationale partier 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Bündnis 90/die Grünen (Tyskland)

Medlemmer 

  • 21-07-1994 / 19-01-1995 : Udvalget om Økonomi, Valutaspørgsmål og Industripolitik
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Underudvalget om Monetær Politik
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Delegationen for Forbindelserne med Bulgarien og Rumænien
  • 19-01-1995 / 19-07-1995 : Det Midlertidige Udvalg om Beskæftigelse
  • 19-07-1995 / 15-01-1997 : Udvalget om Sociale Anliggender og Beskæftigelse
  • 11-10-1995 / 15-01-1997 : Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Bulgarien
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget om Beskæftigelse og Sociale Anliggender
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Underudvalget om Monetær Politik

Stedfortræder 

  • 21-07-1994 / 19-01-1995 : Udvalget om Sociale Anliggender og Beskæftigelse
  • 21-07-1994 / 19-01-1995 : Det Midlertidige Udvalg om Beskæftigelse
  • 19-01-1995 / 15-01-1997 : Udvalget om Økonomi, Valutaspørgsmål og Industripolitik
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget om Økonomi, Valutaspørgsmål og Industripolitik
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Bulgarien