Francesco BALDARELLI : 4. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : De Europæiske Socialdemokraters Gruppe - Medlem

Nationale partier 

  • 19-07-1994 / 31-12-1998 : Partito democratico della sinistra (Italien)
  • 01-01-1999 / 19-07-1999 : Democratici di Sinistra (Italien)

Næstformand 

  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Delegationen for Forbindelserne med Tjekkiet, Slovakiet og Slovenien
  • 30-10-1995 / 15-01-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Slovenien

Medlemmer 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Udvalget om Landbrug og Udvikling af Landdistrikter
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Fiskeriudvalget
  • 11-10-1995 / 30-10-1995 : Delegationen for Forbindelserne med Slovenien
  • 16-01-1997 / 01-10-1997 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den Paritetiske Forsamling for Konventionen mellem Stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og Den Europæiske Union (AVS-EU)
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget om Transport og Turisme
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Fiskeriudvalget
  • 12-05-1997 / 19-11-1997 : Det midlertidige udvalg om opfølgning af henstillingerne vedrørende BSE (Bovin Spongiform Encephalopati)
  • 02-10-1997 / 19-07-1999 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den Paritetiske Forsamling for Konventionen mellem Stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og Den Europæiske Union (AVS-EU)

Stedfortræder 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Udvalget om Transport og Turisme
  • 16-01-1997 / 23-02-1999 : Delegationen for Forbindelserne med Slovenien
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget om Landbrug og Udvikling af Landdistrikter
  • 24-02-1999 / 20-07-1999 : Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Slovenien