Laurens Jan BRINKHORST : 4. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 19-07-1994 / 14-06-1999 : Det Europæiske Liberale og Demokratiske Partis Gruppe - Medlem

Nationale partier 

  • 19-07-1994 / 14-06-1999 : Democraten 66 (Nederlandene)

Næstformand 

  • 30-01-1997 / 13-10-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Den Kinesiske Folkerepublik
  • 14-10-1997 / 23-02-1999 : Delegationen for Forbindelserne med Kina
  • 24-02-1999 / 14-06-1999 : Delegationen for Forbindelserne med Kina

Medlemmer 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Budgetudvalget
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Delegationen for Forbindelserne med De Forenede Stater
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Delegationen for Forbindelserne med De Forenede Stater
  • 16-01-1997 / 30-01-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Den Kinesiske Folkerepublik
  • 16-01-1997 / 14-06-1999 : Budgetudvalget

Stedfortræder 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Udvalget om Institutionelle Spørgsmål
  • 16-01-1997 / 27-01-1997 : Udvalget om Borgerlige Frihedsrettigheder og Indre Anliggender
  • 16-01-1997 / 14-06-1999 : Udvalget om Institutionelle Spørgsmål
  • 16-01-1997 / 14-06-1999 : Budgetkontroludvalget
  • 01-09-1997 / 14-06-1999 : Udvalget om Borgerlige Frihedsrettigheder og Indre Anliggender