Hannes HANSO : 8. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 04-04-2019 / 01-07-2019 : Gruppen for Det Progressive Forbund af Socialdemokrater i Europa-Parlamentet - Medlem

Nationale partier 

  • 04-04-2019 / 01-07-2019 : Sotsiaaldemokraatlik Erakond (Estland)

Medlemmer 

  • 15-04-2019 / 01-07-2019 : Udvalget om Borgernes Rettigheder og Retlige og Indre Anliggender
  • 15-04-2019 / 01-07-2019 : Delegationen til Det Parlamentariske Associeringsudvalg EU-Ukraine

Stedfortræder 

  • 11-04-2019 / 01-07-2019 : Udvalget om Beskæftigelse og Sociale Anliggender
  • 11-04-2019 / 01-07-2019 : Udvalget om Landbrug og Udvikling af Landdistrikter
  • 11-04-2019 / 01-07-2019 : Delegationen til Det Parlamentariske Associeringsudvalg EU-Moldova
  • 11-04-2019 / 01-07-2019 : Delegationen for Forbindelserne med Hviderusland
  • 11-04-2019 / 01-07-2019 : Delegationen for Forbindelserne med Iran
  • 11-04-2019 / 01-07-2019 : Delegationen til De Parlamentariske Samarbejdsudvalg EU-Kasakhstan, EU-Kirgisistan, EU-Usbekistan og EU-Tadsjikistan og for Forbindelserne med Turkmenistan og Mongoliet
  • 11-04-2019 / 01-07-2019 : Delegationen til Den Parlamentariske Forsamling Euronest

Vigtigste parlamentariske aktiviteter 

Bidrag til plenardebatter 
Indlæg under plenarforsamlingen og skriftlige erklæringer vedrørende plenardebatter. Forretningsordenens artikel 204 og artikel 171, stk. 11

Erklæringer 

Erklæring om økonomisk interesse