Carlos CARNERO GONZÁLEZ : 4. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 19-07-1994 / 05-01-1995 : Den Europæiske Venstrefløjs Fællesgruppe - Medlem
  • 06-01-1995 / 19-07-1999 : Den Europæiske Venstrefløjs Fællesgruppe/Nordisk Grønne Venstre - Medlem

Nationale partier 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Izquierda Unida (Spanien)

Medlemmer 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Udvalget om Udenrigs-, Sikkerheds- og Forsvarsanliggender
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Underudvalget om Menneskerettigheder
  • 26-09-1994 / 20-09-1995 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den Paritetiske Forsamling for Konventionen mellem Stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og Den Europæiske Union (AVS-EU)
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Delegationen for Forbindelserne med Ukraine, Hviderusland og Moldova
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Ukraine, Belarus og Moldova
  • 21-09-1995 / 15-01-1997 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den Paritetiske Forsamling for Konventionen mellem Stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og Den Europæiske Union (AVS-EU)
  • 16-01-1997 / 01-10-1997 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den Paritetiske Forsamling for Konventionen mellem Stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og Den Europæiske Union (AVS-EU)
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget om Udenrigs-, Sikkerheds- og Forsvarsanliggender
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Underudvalget om Menneskerettigheder
  • 02-10-1997 / 19-07-1999 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den Paritetiske Forsamling for Konventionen mellem Stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og Den Europæiske Union (AVS-EU)

Stedfortræder 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Udvalget om Udvikling og Samarbejde
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget om Udvikling og Samarbejde
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Polen