María Teresa ESTEVAN BOLEA : 4. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Det Europæiske Folkepartis Gruppe (Den Kristelig-Demokratiske Gruppe) - Medlem

Nationale partier 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Partido Popular (Spanien)

Medlemmer 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Udvalget om Forskning, Teknologisk Udvikling og Energi
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Ungarn
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Ungarn
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget om Forskning, Teknologisk Udvikling og Energi
  • 29-01-1997 / 23-02-1999 : Delegationen for Forbindelserne med Slovenien
  • 24-02-1999 / 20-07-1999 : Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Slovenien

Stedfortræder 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Udvalget om Miljø- og Sundhedsanliggender og Forbrugerbeskyttelse
  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Rusland
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget om Miljø- og Sundhedsanliggender og Forbrugerbeskyttelse
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Slovakiet
  • 14-10-1997 / 30-11-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Rusland
  • 01-12-1997 / 23-02-1999 : Delegationen til Det Parlamentariske Samarbejdsudvalg EU-Rusland
  • 24-02-1999 / 19-07-1999 : Delegationen til Det Parlamentariske Samarbejdsudvalg EU-Rusland