Hélène CARRÈRE D'ENCAUSSE : 4. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 19-07-1994 / 04-07-1995 : Gruppen Europæisk Demokratisk Alliance - Medlem
  • 05-07-1995 / 19-07-1999 : Gruppen Union for Europa - Medlem

Nationale partier 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Rassemblement pour la République (Frankrig)

Næstformand 

  • 22-07-1994 / 15-01-1997 : Udvalget om Udenrigs-, Sikkerheds- og Forsvarsanliggender
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget om Udenrigs-, Sikkerheds- og Forsvarsanliggender

Medlemmer 

  • 21-07-1994 / 22-07-1994 : Udvalget om Udenrigs-, Sikkerheds- og Forsvarsanliggender
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Delegationen for Forbindelserne med Rusland
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Rusland
  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Rusland
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Underudvalget om Sikkerhed og Nedrustning
  • 14-10-1997 / 30-11-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Rusland
  • 01-12-1997 / 23-02-1999 : Delegationen til Det Parlamentariske Samarbejdsudvalg EU-Rusland
  • 24-02-1999 / 19-07-1999 : Delegationen til Det Parlamentariske Samarbejdsudvalg EU-Rusland

Stedfortræder 

  • 21-07-1994 / 19-10-1995 : Udvalget om Kultur, Ungdom, Uddannelse og Medier
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Underudvalget om Sikkerhed og Nedrustning
  • 01-03-1995 / 15-01-1997 : Udvalget om Sociale Anliggender og Beskæftigelse
  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Ukraine, Belarus og Moldova
  • 22-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget om Kultur, Ungdom, Uddannelse og Medier
  • 14-10-1997 / 23-02-1999 : Delegationen for Forbindelserne med Ukraine, Belarus og Moldova
  • 24-02-1999 / 19-07-1999 : Delegationen for Forbindelserne med Ukraine, Belarus og Moldova