Tony A. CUNNINGHAM : 4. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : De Europæiske Socialdemokraters Gruppe - Medlem

Nationale partier 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Labour Party (Det Forenede Kongerige)

Medlemmer 

  • 21-07-1994 / 20-09-1995 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den Paritetiske Forsamling for Konventionen mellem Stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og Den Europæiske Union (AVS-EU)
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Udvalget om Udvikling og Samarbejde
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Delegationen for Forbindelserne med Centralasien og Mongoliet
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Centralasien og Mongoliet
  • 21-09-1995 / 15-01-1997 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den Paritetiske Forsamling for Konventionen mellem Stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og Den Europæiske Union (AVS-EU)
  • 16-01-1997 / 01-10-1997 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den Paritetiske Forsamling for Konventionen mellem Stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og Den Europæiske Union (AVS-EU)
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget om Udvikling og Samarbejde
  • 02-10-1997 / 19-07-1999 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den Paritetiske Forsamling for Konventionen mellem Stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og Den Europæiske Union (AVS-EU)

Stedfortræder 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Udvalget om Transport og Turisme
  • 02-05-1995 / 20-06-1996 : Udvalget for Forretningsordenen, Valgs Prøvelse og Medlemmernes Immunitet
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget om Transport og Turisme
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Rumænien
  • 20-01-1998 / 19-07-1999 : Udvalget om Økonomi, Valutaspørgsmål og Industripolitik