Maria Paola COLOMBO SVEVO : 4. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Det Europæiske Folkepartis Gruppe (Den Kristelig-Demokratiske Gruppe) - Medlem

Nationale partier 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Partito popolare italiano (Italien)

Næstformand 

  • 22-07-1994 / 15-01-1997 : Udvalget om Borgerlige Frihedsrettigheder og Indre Anliggender

Medlemmer 

  • 21-07-1994 / 22-07-1994 : Udvalget om Borgerlige Frihedsrettigheder og Indre Anliggender
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Udvalget om Kvinders Rettigheder
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Sydasien og Den Sydasiatiske Organisation for Regionalt Samarbejde (SAARC)
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Sydasien og Den Sydasiatiske Organisation for Regionalt Samarbejde (SAARC)
  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Sydasien og Den Sydasiatiske Organisation for Regionalt Samarbejde (SAARC)
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget om Borgerlige Frihedsrettigheder og Indre Anliggender
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget om Kvinders Rettigheder
  • 14-03-1997 / 13-10-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Estland
  • 14-10-1997 / 23-02-1999 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Sydasien og Den Sydasiatiske Sammenslutning for Regionalt Samarbejde (SAARC)
  • 14-10-1997 / 19-07-1999 : Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Estland
  • 24-02-1999 / 19-07-1999 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Sydasien og Den Sydasiatiske Sammenslutning for Regionalt Samarbejde (SAARC)

Stedfortræder 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Udvalget om Sociale Anliggender og Beskæftigelse
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget om Beskæftigelse og Sociale Anliggender
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget om Kultur, Ungdom, Uddannelse og Medier
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget om Udvikling og Samarbejde