Luigi CALIGARIS : 4. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 19-07-1994 / 04-07-1995 : Gruppen Forza Europa - Medlem
  • 05-07-1995 / 31-01-1997 : Gruppen Union for Europa - Medlem
  • 01-02-1997 / 18-02-1997 : Løsgængere
  • 19-02-1997 / 19-07-1999 : Det Europæiske Liberale og Demokratiske Partis Gruppe - Medlem

Nationale partier 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Forza Italia (Italien)

Næstformand 

  • 13-11-1997 / 19-07-1999 : Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Malta

Medlemmer 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Udvalget om Udenrigs-, Sikkerheds- og Forsvarsanliggender
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Delegationen for Forbindelserne med Medlemslandene af ASEAN, landene i Sydøstasien og Republikken Korea
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Medlemslandene af ASEAN, landene i Sydøstasien og Republikken Korea
  • 16-01-1997 / 02-10-1997 : Udvalget om Institutionelle Spørgsmål
  • 06-10-1997 / 19-07-1999 : Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Malta
  • 20-10-1997 / 13-11-1997 : Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Malta

Stedfortræder 

  • 23-09-1994 / 15-01-1997 : Underudvalget om Sikkerhed og Nedrustning
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget for Andragender
  • 18-09-1997 / 19-07-1999 : Udvalget om Udenrigs-, Sikkerheds- og Forsvarsanliggender