Axel ANDERSSON : 4. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 01-01-1995 / 08-10-1995 : De Europæiske Socialdemokraters Gruppe - Medlem

Nationale partier 

  • 01-01-1995 / 08-10-1995 : Socialdemokraterna (Sverige)

Medlemmer 

  • 18-01-1995 / 11-07-1995 : Delegationen for Forbindelserne med Sydafrika
  • 19-01-1995 / 08-10-1995 : Udvalget om Regionalpolitik
  • 12-07-1995 / 08-10-1995 : Delegationen for Forbindelserne med Sydafrika

Stedfortræder 

  • 19-01-1995 / 08-10-1995 : Udvalget om Eksterne Økonomiske Forbindelser