Ernesto CACCAVALE : 4. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 19-07-1994 / 04-07-1995 : Gruppen Forza Europa - Medlem
  • 05-07-1995 / 13-07-1998 : Gruppen Union for Europa - Medlem
  • 14-07-1998 / 19-07-1999 : Gruppen Union for Europa - Næstformand

Nationale partier 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Forza Italia (Italien)

Næstformand 

  • 12-09-1994 / 15-01-1997 : Underudvalget om Menneskerettigheder

Medlemmer 

  • 21-07-1994 / 11-09-1994 : Underudvalget om Menneskerettigheder
  • 21-07-1994 / 20-09-1995 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den Paritetiske Forsamling for Konventionen mellem Stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og Den Europæiske Union (AVS-EU)
  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Udvalget om Borgerlige Frihedsrettigheder og Indre Anliggender
  • 21-09-1995 / 15-01-1997 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den Paritetiske Forsamling for Konventionen mellem Stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og Den Europæiske Union (AVS-EU)
  • 16-01-1997 / 01-10-1997 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den Paritetiske Forsamling for Konventionen mellem Stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og Den Europæiske Union (AVS-EU)
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget om Udenrigs-, Sikkerheds- og Forsvarsanliggender
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Underudvalget om Menneskerettigheder
  • 02-10-1997 / 19-07-1999 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den Paritetiske Forsamling for Konventionen mellem Stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og Den Europæiske Union (AVS-EU)

Stedfortræder 

  • 23-09-1994 / 28-08-1995 : Udvalget om Regionalpolitik
  • 15-02-1995 / 15-01-1997 : Udvalget om Udenrigs-, Sikkerheds- og Forsvarsanliggender
  • 28-08-1995 / 15-01-1997 : Udvalget om Retlige Anliggender og Borgernes Rettigheder
  • 19-10-1995 / 15-01-1997 : Udvalget om Regionalpolitik
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget om Borgerlige Frihedsrettigheder og Indre Anliggender
  • 18-02-1997 / 13-10-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Letland
  • 14-10-1997 / 19-07-1999 : Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Letland