Ombretta COLLI : 4. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 19-07-1994 / 04-07-1995 : Gruppen Forza Europa - Medlem
  • 05-07-1995 / 14-06-1998 : Gruppen Union for Europa - Medlem
  • 15-06-1998 / 19-07-1999 : Det Europæiske Folkepartis Gruppe (Den Kristelig-Demokratiske Gruppe) - Medlem

Nationale partier 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Forza Italia (Italien)

Næstformand 

  • 22-07-1994 / 15-01-1997 : Udvalget om Sociale Anliggender og Beskæftigelse
  • 30-01-1997 / 19-07-1999 : Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Rumænien

Medlemmer 

  • 21-07-1994 / 22-07-1994 : Udvalget om Sociale Anliggender og Beskæftigelse
  • 26-09-1994 / 15-01-1997 : Udvalget om Kvinders Rettigheder
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Delegationen for Forbindelserne med Rusland
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Mellemamerika og Mexico
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Rusland
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Landene i Mellemamerika og Mexico
  • 16-01-1997 / 30-01-1997 : Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Rumænien
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget om Beskæftigelse og Sociale Anliggender

Stedfortræder 

  • 23-09-1994 / 15-01-1997 : Udvalget om Miljø- og Sundhedsanliggender og Forbrugerbeskyttelse
  • 23-09-1994 / 15-01-1997 : Udvalget om Udvikling og Samarbejde
  • 16-01-1997 / 08-06-1998 : Udvalget om Regionalpolitik
  • 18-02-1997 / 13-10-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Litauen
  • 14-10-1997 / 08-06-1998 : Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Litauen
  • 11-09-1998 / 19-07-1999 : Udvalget for Andragender