Sören WIBE : 4. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 09-10-1995 / 19-07-1999 : De Europæiske Socialdemokraters Gruppe - Medlem

Nationale partier 

  • 09-10-1995 / 19-07-1999 : Socialdemokratiska arbetarepartiet (Sverige)

Formand 

  • 30-01-1997 / 19-07-1999 : Delegationen til Det Blandede EØS-Parlamentarikerudvalg

Medlemmer 

  • 12-10-1995 / 15-01-1997 : Udvalget om Regionalpolitik
  • 12-10-1995 / 15-01-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Schweiz, Island og Norge
  • 08-05-1996 / 15-01-1997 : Udvalget for Forretningsordenen, Valgs Prøvelse og Medlemmernes Immunitet
  • 16-01-1997 / 29-01-1997 : Delegationen til Det Blandede EØS-Parlamentarikerudvalg
  • 16-01-1997 / 13-10-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Schweiz, Island og Norge
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget om Økonomi, Valutaspørgsmål og Industripolitik
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget for Forretningsordenen, Valgs Prøvelse og Medlemmernes Immunitet
  • 14-10-1997 / 23-02-1999 : Delegationen for Forbindelserne med Schweiz, Island og Norge
  • 24-02-1999 / 19-07-1999 : Delegationen for Forbindelserne med Schweiz, Island og Norge

Stedfortræder 

  • 12-10-1995 / 15-01-1997 : Udvalget om Økonomi, Valutaspørgsmål og Industripolitik
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Udvalget om Landbrug og Udvikling af Landdistrikter