Quinídio CORREIA : 4. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 30-10-1995 / 19-07-1999 : De Europæiske Socialdemokraters Gruppe - Medlem

Nationale partier 

  • 30-10-1995 / 19-07-1999 : Partido Socialista (Portugal)

Medlemmer 

  • 17-11-1995 / 19-04-1996 : Medlemmer af Europa-Parlamentet til Den Paritetiske Forsamling for Konventionen mellem Stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet og Den Europæiske Union (AVS-EU)
  • 17-11-1995 / 15-01-1997 : Udvalget om Sociale Anliggender og Beskæftigelse
  • 19-04-1996 / 15-01-1997 : Delegationen for Forbindelserne med Den Kinesiske Folkerepublik
  • 16-01-1997 / 23-10-1998 : Udvalget om Beskæftigelse og Sociale Anliggender
  • 16-01-1997 / 23-02-1999 : Delegationen for Forbindelserne med Slovenien
  • 23-10-1997 / 19-07-1999 : Fiskeriudvalget
  • 23-10-1998 / 13-01-1999 : Udvalget om Miljø- og Sundhedsanliggender og Forbrugerbeskyttelse
  • 13-01-1999 / 19-07-1999 : Udvalget om Landbrug og Udvikling af Landdistrikter
  • 24-02-1999 / 19-07-1999 : Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Slovenien

Stedfortræder 

  • 16-11-1995 / 15-01-1997 : Udvalget om Udvikling og Samarbejde
  • 16-01-1997 / 22-10-1998 : Udvalget om Miljø- og Sundhedsanliggender og Forbrugerbeskyttelse
  • 23-10-1998 / 13-01-1999 : Udvalget om Landbrug og Udvikling af Landdistrikter