Corina CREȚU : 8. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 01-07-2014 / 31-10-2014 : Gruppen for Det Progressive Forbund af Socialdemokrater i Europa-Parlamentet - Medlem

Nationale partier 

  • 01-07-2014 / 31-10-2014 : Partidul Social Democrat (Rumænien)

Næstformand 

  • 01-07-2014 / 31-10-2014 : Europa-Parlamentet

Medlemmer 

  • 01-07-2014 / 31-10-2014 : Europa-Parlamentets Præsidium
  • 01-07-2014 / 31-10-2014 : Udvalget om Beskæftigelse og Sociale Anliggender
  • 14-07-2014 / 31-10-2014 : Delegationen for Forbindelserne med Israel
  • 14-07-2014 / 31-10-2014 : Delegationen til Den Parlamentariske Forsamling for Middelhavsunionen

Stedfortræder 

  • 08-07-2014 / 31-10-2014 : Udvalget om Borgernes Rettigheder og Retlige og Indre Anliggender
  • 14-07-2014 / 31-10-2014 : Delegationen til Det Parlamentariske Stabiliserings- og Associeringsudvalg EU-Serbien

Vigtigste parlamentariske aktiviteter 

Bidrag til plenardebatter 
Indlæg under plenarforsamlingen og skriftlige erklæringer vedrørende plenardebatter. Forretningsordenens artikel 194 og artikel 162, stk. 11

Beslutningsforslag 
Beslutningsforslag om aktuelle emner indgives på anmodning af et udvalg, en politisk gruppe eller mindst 5 % af medlemmerne og sættes under afstemning på plenarmødet. Forretningsordenens artikel 123, artikel 128, artikel 130b, artikel 135

Erklæringer 

Erklæring om økonomisk interesse