Jo LEINEN : 8. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 01-07-2014 / 01-07-2019 : Gruppen for Det Progressive Forbund af Socialdemokrater i Europa-Parlamentet - Medlem

Nationale partier 

  • 01-07-2014 / 01-07-2019 : Sozialdemokratische Partei Deutschlands (Tyskland)

Formand 

  • 16-10-2014 / 01-07-2019 : Delegationen for Forbindelserne med Folkerepublikken Kina

Medlemmer 

  • 01-07-2014 / 18-01-2017 : Udvalget om Konstitutionelle Anliggender
  • 14-07-2014 / 15-10-2014 : Delegationen for Forbindelserne med Folkerepublikken Kina
  • 16-10-2014 / 01-07-2019 : Delegationsformandskonferencen
  • 19-01-2017 / 01-07-2019 : Udvalget om Miljø, Folkesundhed og Fødevaresikkerhed
  • 19-01-2017 / 01-07-2019 : Udvalget om Konstitutionelle Anliggender

Stedfortræder 

  • 08-07-2014 / 18-01-2017 : Udenrigsudvalget
  • 08-07-2014 / 18-01-2017 : Udvalget om Miljø, Folkesundhed og Fødevaresikkerhed
  • 14-07-2014 / 01-07-2019 : Delegationen til Den Blandede Parlamentariske Forsamling AVS-EU
  • 19-01-2017 / 01-07-2019 : Udenrigsudvalget

Erklæringer