Peter BOSSU : 5. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 20-07-1999 / 31-12-1999 : De Europæiske Socialdemokraters Gruppe - Medlem

Nationale partier 

  • 20-07-1999 / 31-12-1999 : Socialistische Partij (Belgien)

Medlemmer 

  • 21-07-1999 / 31-12-1999 : Udvalget om Kultur, Ungdom, Uddannelse, Medier og Sport
  • 06-10-1999 / 11-11-1999 : Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Den Tjekkiske Republik
  • 11-11-1999 / 31-12-1999 : Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Slovenien

Stedfortræder 

  • 22-07-1999 / 31-12-1999 : Udvalget om Miljø- og Sundhedsanliggender og Forbrugerpolitik
  • 16-12-1999 / 31-12-1999 : Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Den Tjekkiske Republik