Claude ESTIER : 1. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 17-07-1979 / 31-08-1981 : Den Socialistiske Gruppe - Næstformand

Nationale partier 

  • 17-07-1979 / 31-08-1981 : Parti socialiste (Frankrig)

Næstformand 

  • 14-04-1980 / 31-08-1981 : Det politiske udvalg
  • 13-10-1980 / 31-12-1980 : Delegation til Det Blandede Parlamentariske Udvald EØG-Grækland

Medlemmer 

  • 20-07-1979 / 30-10-1980 : Udvalget on Ungdom, Kultur, Uddqnnelse, Information og Sport
  • 10-12-1979 / 14-04-1980 : Delegation til Det Blandede Parlamentariske Udvald EØG-Grækland