Pierre-Bernard COUSTÉ : 1. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 13-10-1980 / 23-07-1984 : De europæiske fremskridsdemokraters gruppe - Medlem

Nationale partier 

  • 13-10-1980 / 23-07-1984 : Défence des intérêts de la France en Europe (Frankrig)

Næstformand 

  • 11-04-1983 / 23-07-1984 : Delegationen for Forbindelserne med Japan

Medlemmer 

  • 16-10-1980 / 23-07-1984 : Udvalget for budgetkontrol
  • 16-10-1980 / 20-01-1986 : Energi- og Forskiningsudvalget
  • 21-01-1982 / 27-04-1983 : Budgetudvalget
  • 28-04-1983 / 23-07-1984 : Udvalget om Udvikling og Samarbejde