Domenico CERAVOLO : 1. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 17-07-1979 / 23-07-1984 : Gruppen af Kommunister og Beslægtede - Medlem

Nationale partier 

  • 17-07-1979 / 23-07-1984 : Partito comunista italiano (Italien)

Medlemmer 

  • 20-07-1979 / 27-09-1979 : Udvalget om Miljø- og Sundhedsanliggender og Forbrugerbeskyttelse
  • 28-09-1979 / 23-07-1984 : Udvalget om Sociale Anliggender og Beskæftigelse
  • 11-04-1983 / 23-07-1984 : Delegationen for Forbindelserne med landerne i Østeurope