Martin BANGEMANN : 1. valgperiode 

Politiske grupper 

  • 17-07-1979 / 27-06-1984 : Den liberale og demokratiske Gruppe - Formand

Nationale partier 

  • 17-07-1979 / 27-06-1984 : Freie Demokratische Partei (Tyskland)

Medlemmer 

  • 20-07-1979 / 10-12-1979 : Udvalget for budgetkontrol
  • 11-02-1980 / 11-07-1980 : Udvalget on Ungdom, Kultur, Uddqnnelse, Information og Sport
  • 14-10-1983 / 27-06-1984 : Udvalget on Ungdom, Kultur, Uddqnnelse, Information og Sport